Fundacja Polski Korpus Pokoju znów zaangażowała się w Brańszczyku. Ela i Paulina, świeżo przyjęte w szeregi Korpusu wolontariuszki, pojechały w lipcu do ośrodka księży Orionistów, aby wziąć udział w turnusach dla osób niepełnosprawnych.
Turnusy rehabilitacyjno-rekolekcyjne dla osób niepełnosprawnych, starszych i samotnych – Drabina Jakubowa w Brańszczyku – to 6 turnusów po 10 dni + 1 dzień dla wolontariuszy, 50 podopiecznych, 35 wolontariuszy, mocne tematy rekolekcji, szkolenie wolontariuszy.
Każdy turnus trwa 10 dni i liczy około 50–60 osób, w tym około 20–30 na stałe korzystających z wózków inwalidzkich, którym dopomaga około 30 opiekunów – wolontariuszy (siostry zakonne, klerycy, świeccy). Ogólna liczba uczestników na wszystkich turnusach wynosi ok. 320 osób z całej Polski. Obok osób duchownych i wolontariuszy każdy turnus ma opiekę medyczną w osobie wykwalifikowanych pielęgniarek.
Podopieczni mieszkają w pokojach dwu- i czteroosobowych, wyposażonych w pełny węzeł sanitarny. Obiekt w znacznej mierze pozbawiony jest barier architektonicznych i jest wyposażony w węzły sanitarne dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, również tych na wózku. Posiłki są podawane w jadalni, gdzie pomocą służą wolontariusze. Pełnią oni też nocne dyżury, aby zapewnić opiekę również tym podopiecznym, którzy będą tego wymagali.
branszczyk.orione.pl

2017-07-17T14:27:09+00:00